Smaltované sklo

Ruční malování skla má v České republice tradici jako nikde jinde na světě. Mnohé, v minulosti používané techniky malby na skle zůstaly přitažlivé i dnes.
Rozličných technik a jejich kombinací je velké množství.

Technika vysokého smaltu a reliéfní malby vede k tradičním vyhledávaným výrobkům, zdobeným zlatem a smalty. Začátky reliéfní malby sahají k letopočtu 1740-50, kdy jedna z nejvýznamnějších osobností té doby, technolog, malíř skla a průkopník nových postupů Friedrich Egermann započal s touto náročnou malířskou technikou. Dnešní podoba vysokého smaltu je však zcela jiná, propracovaná, umělecky estetická, používaná na rozličných tvarech různého barevného provedení.

Vysoký smalt je technikou, která klade na malíře skla velké nároky.Nejprve se na zdobený skleněný tvar (váza, mísa, kalíšky, dóza, popelník atd.) nanese tekuté lesklé zlato v upraveném plošném dekoru. Po vypálení se tento podklad matuje sklářskou barvou - tzv. zlatým přetahem - a tím se dosáhne hedvábného lesku matného zlata.

Po druhém výpalu pak dochází k vlastní malbě vysokého smaltu na takto vytvořený podklad. Reliéfní malba a vysoký smalt jsou, jako všechny sklářské barvy, kysličníky kovu smíchané se skelným práškem (fritou), jenž má značný obsah olova. Vypálením v elektrické sklářské peci při teplotách 550-560°C se barvy spojí s povrchem skla. Smalt se nanáší štětcem ve formě malých kapek barvy a následně se štětcem tvaruje do podoby lístků a květů. Bílou barvou se pak tvoří listy, stonky a poupata, které se stínují odstíny různých barev a dotvářejí tak dekor.

Po okrajích plošného dekoru se nanáší štětcem reliéfní barva ve formě arabesek a palmet. Po třetím výpalu malíři zdobí reliéfní malbu zlatem, v lístcích dělají zlaté žilky a v květech tečky. Poté nastává poslední, čtvrtý výpal. Kvalitní hotový výrobek je každým kusem originál, protože ho vytváří lidská ruka a umění českých sklářů a malířů. Je skvostem a zástupcem tradičního českého skla zdobeného ruční malbou.

Vyhledávání podle parametrů
Načíst další