Preciosa Jewellery and Decoration

V současné době patří Preciosa k jednomu z nejvýznamnějších výrobců a exportérů českého sklářského a bižuterního průmyslu.

Je pokračovatelem vynikající tradice sklářství v severních Čechách, zejména v regionu Jablonec nad Nisou, Kamenický Šenov a Turnov. 

Její mezinárodní obchodní centrála leží 100 km od hlavního města Praha v malebném městě Jablonec nad Nisou uprostřed Jizerských hor.

Dlouhodobý cílevědomý rozvoj Preciosy zaručuje její vlastní výzkumná a vývojová základna, strojírenské závody, sklářské hutě i brusírenské závody s nejmodernějšími technologiemi na základě vlastního know – how.

Preciosa umí uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky po celém světě. Její široká produktová nabídka zahrnuje ne jen výrobu šperkových broušených kamenů, perlí a perliček, ale i výrobu šperků, křišťálových dekorací či dekorativních svítidel. Aktuálně Preciosa nabízí také univerzální skleněné uzávěry pro milovníky vína.

Výrobky Preciosy reprezentují Českou republiku při vybraných diplomatických jednáních a dalších oficiálních příležitostech. Vlastní je řada politiků, úspěšných manažerů a dalších důležitých osobností nejen v České republice, ale i v zahraničí. 

Vyhledávání podle parametrů

Historie společnosti Preciosa

Tradice českého sklářství sahá až do 14. století. Převážně v oblasti severních Čech se tehdy začaly objevovat první sklářské pece, které tavily téměř čiré nebo do zelena nabíhající draselno-vápenaté sklo a zhotovovaly z něj malovaná kostelní okna.

Později v 16. století byla ve Mšeně založena první sklářská huť, která se zaměřila na výrobu módních skleněných perliček.

Největší rozvoj sklářství v Čechách nastává na přelomu 17 a  18. století, kdy se ve větší míře rozvíjí broušení skla. V té době se začínají vyrábět i první bižuterní kameny, perle i lustrové ověsy. Sklárny mají takový úspěch, že se skleněné a bižuterní výrobky začínají dovážet až do Philadelphie. Broušené lustry zdobí paláce Ludvíka XV. ve Versailles a Fontainebleau a jablonecká bižuterie se stává  známou po celém světě pro svou krásu a kvalitu.

Koncem 19. a začátkem 20. století vzniká v tomto regionu řada firem zabývajících se broušením skleněných kamenů, perlí i lustrových ověsů.  Sedm nejvýznamnějších z nich se po 2. světové válce stává základem prvních závodů Preciosy.

Společnost Preciosa byla oficiálně založena 10. dubna 1948 v Jablonci nad Nisou, skutečné kolébce skleněného bižuterního průmyslu.