František Halama

Uprostřed sklářské oblasti severních Čech v malebném městečku Železný Brod navazuje čtvrtá generace rodiny Halamových na tradici kvalitního českého uměleckého skla, kterou zahájil František Halama v roce 1932. Již v roce 1936 začal své výrobky vyvážet do Ameriky, Indie a předchozí úspěchy na domácím trhu ho vedly k otevření vlastního obchodu v centru Prahy. O rok později se dočkal významného úspěchu na mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži, když obdržel nejvyšší cenu francouzské vlády. Pravidelné zakázky vyráběné na žádost ministerstva obrany, kultury a sportu upevňovaly pozici předního českého výrobce nejkvalitnějších výrobků ze skla.

Děkovný dopis od marockého sultána z ledna 1948 byl však posledním úspěchem v historii původní firmy František Halama. Řízením osudu musela úspěšná firma pozastavit přesně 27.února 1948 svoji činnost, když byla znárodněna. Byly zabaveny veškeré zásoby, výrobní prostředky, stroje, rozpracovaná výroba, ale i budovy a pozemky. Od té doby mohl František Halama pracovat jen jako dělník ve sklářském průmyslu a celá rodina zažívala ve druhé polovině 20.století řadu útlaků. Značka František Halama, na rozdíl od některých ostatních, nesměla být řadu desetiletí pou

   Sortiment byl vyráběn za stále se zhoršujících podmínek kvality. Všechny tyto těžké chvíle ovlivnily zdravotní stav Františka Halamy, který ve svých 63 letech umírá. Ani zákaz studia, tehdejším režimem, na vyšších stupních škol pro syna původního majitele mladého Františka mu nezabránil, aby se po pádu komunismu v roce 1989 rozhodl s matkou Olgou podat žádost o restituci (navrácení) původního majetku. Na podzim roku 1994 začíná František Halama jr. opět oživovat původní vzory. Tajemství výroby získaná od svého otce tak dávají každému kusu původní výjimečnost. V roce 1996 již firma exportuje své výrobky do řady evropských zemí a důležitým trhem se stávají Spojené státy americké. Další roky jsou ve znamení rozšiřování výroby a získávání prvních výhradních zástupců na světových trzích. Rodinná firma František Halama pracuje v duchu původní filozofie – vytvářet klenoty trvalé hodnoty a krásy.

 

Pečlivě vybraný kvalitní materiál, umělecky procítěné kombinace originálních zdobných technik a svědomité zpracování zaručují vysokou hodnotu našeho uměleckého skla užitkového i dekorativního. Za to Vám ručí rozsah i dobré jméno naší známé železnobrodské manufaktury.

 

Každý kus je výsledkem ruční práce a proto se stává jedinečným originálem.

 

Aby Vám jakýkoliv kus z naší kolekce dělal radost co nejdéle, je třeba dodržovat některé zásady. Veškerou péči o ně provádějte dle doporučených pokynů uvedených na štítku uvnitř každého balení.

Vyhledávání podle parametrů
Načíst další