V této kategorii naleznete ručně broušený křišťál s tradičními českými brusy, které patří již stovky let do rodiny typického českého skla, s tzv. bohatými brusy. Již v průběhu středověku se čeští skláři stále zdokonalovali ve svém řemesle a díky technologickým zdokonalením se v zaalpské renesanci stalo české sklo vyhledávaným artiklem. Svým věhlasem se vyrovnalo slavnému benátskému sklu. 

Za vlády Rudolfa II. pak zažilo české sklářství opravdovou renesanci. Objevily se nové technologie a také techniky zpracování, podpořené znalostmi italských mistrů. České ryté a broušené sklo se stalo opravdovým pojmem, broušení jako dekorační technika se tehdy využívala především u přírodního kamene ve formě glyptiky (hlavně rytí do horského křišťálu). Stejné, nebo jen mírně vylepšené techniky broušení skla se používají do dnes.

Bohužel, počty skutečných mistrů v broušení a rytí skla stále klesají a i tento obor může být za nedlouho nenávratně ztracen. Kvalitně broušený křišťál tak zcela určitě neztratí na své hodnotě ani za mnoho let.