Aida Crystal - Jiří Vydra

Rodinnou firmu založil v roce 1989 Jiří Vydra. Od této doby nese ochranou známku Aida. Majitel firmy Jiří Vydra se věnuje sklu od roku 1973, kdy nastoupil do učení ve světoznámé firmě Moser v Karlových Varech, kde strávil 17 let praxe.

Spolu s manželkou Drahomírou, bratrem Pavlem, který vystudoval proslulou ryteckou školu v Kamenickém Šenově, syny Tomášem, Martinem a zaměstnanci, kteří patří do rodiny této firmy je zachovávána tradiční ruční práce výrobního procesu. Vznikají tak výrobky ze skla od dárkových předmětů, nápojových souprav až po umělecká díla vysoké hodnoty zobrazující například díla velkolepých umělců malířského směru jako je Albrecht Dürer, Alfons Mucha, Sandro Botticelli, Michelangelo Buonarroti, Peter Paul Rubens a další.

Výrobky a dekory lze přizpůsobit dle vlastních vzorů zákazníka při zachování uměleckého a estetického propojení. Na přání zákazníka vznikají díla stávající se vysoce cennými originály, které vlastní jen určený zákazník.


Samozřejmostí je i vlastní vývoj výrobků a návrhů, které se ve firmě postupně vytvářejí. Jedná se o nápojové soupravy, vázy, mísy, poháry a jiné tvary s různými dekory.

Surovina použita pro výrobu produktů Aida je zajištěna v nejlepších českých sklárnách. Jedná se o individuální výrobu s vlastními vzory a náměty pro potřeby firmy Aida.


Nejdůležitějšími technikami zušlechťování jsou – broušení skla kuličskou a hranařskou technikou, umělecké rytí, ruční malování a zlacení skla. Pro zlacení skla je používáno tekuté matné zlato, které je po vypálení ještě
upraveno ručním leštěním, aby zlato dostalo svůj lesk.


Některá díla vznikají několik týdnů až měsíců než dorazí ke svým zákazníkům. Naši zákazníci jsou z celého světa a ta nejcennější díla nachází své místo v jejich soukromých sbírkách, aby další generace mohla obdivovat krásu nápaditosti brusičského a malířského umění spojeného s ryteckou dokonalostí naší firmy.

My dnes obdivujeme mistrovské kousky z 16. až 17.století, které se na veřejnosti neobjevují. Snažíme se pár těchto děl vytvořit za pomocí staré technologie a věříme, že další a další generace budou obdivovat naše výrobky a lámat si hlavu nad tím, jak takové dílo vznikalo. Naší motivací je velký zájem o tyto díla.

Hlavním krédem rodinné firmy Aida je udržet vysokou uměleckořemeslnou hodnotu českého skla prováděnou původní klasickou technikou.

Veškeré výrobky jsou dekorovány výhradně ruční prací.

Vyhledávání podle parametrů
Načíst další